Homemade Jello Snack Cups

Homemade Jello Snack Cups

A former room mom came up with the smartest idea that I just had to share with you! Just like her boys, my kids LOVE Jello snack cups. However, they come in small packs of 4 and cost about 2 dollars (or around 50 cents per cup). It doesn’t seem like much until your kids devour them in a couple of days. Then it really ads up! Today we made 30 Jello Snack Cups for a total of $5.00! I’ll show you the small disposable containers we used and where to get them. My kids can now pick different flavors and help me make them at home! All 30 of these took about 20 minutes to make. That’s it!

Homemade JELLO SNACK CUPS - make 30 Jello snack cups for 5 dollars in just about 20 minutes! So much SMARTER than buying the regular packs in the store.

Stella helped me stir, Mitch helped me put the lids on, and now they’re stacked up in a small part of our garage refrigerator for lunch pails and after school snacks! I love that some of them are actually sugar free (double bonus!).

One box of powdered Jello mix costs about 1 dollar. The day we bought them they were 99 cents a box. So, we bought 5 different flavors (the colors of the rainbow just to try it out), for a total of $5.

Each regular sized box made 5 individual 4 oz cups.

Homemade JELLO SNACK CUPS - make 30 Jello snack cups for 5 dollars in just about 20 minutes! So much SMARTER than buying the regular packs in the store.

To make the homemade Jello Snack Cups, you will need:

Make sure you get the 4 oz sized cups because those are the most similar to the size of the pre-made Jello snack cups you buy in packs at the store.

Simply boil a huge pot of water and make 1 flavor at a time. The directions are on the back of the Jello boxes (all you do is mix a little boiling water with a little cold water and add in the powder).

One huge pot of boiling water and one bowl to mix is all it takes! Simply rinse the mixing bowl between flavors and the whole process moves very quickly!

Pour the liquid Jello into the 4 oz cups, put the lids on, refrigerate them, and toss them in your kids’ lunch pails with a plastic spoon. Easy peasy!

Smart room moms are the best!

Homemade JELLO SNACK CUPS - make 30 Jello snack cups for 5 dollars in just about 20 minutes! So much SMARTER than buying the regular packs in the store.





Pages: 1 2

Comments

  1. Susan Dixon says:

    Yummy, great snack